Poprvé za dvanáct ročníků vyhrál Hornet’s cup zahraniční tým

 

Hornet’s cup opět potvrdil, že má nejen své pevné místo v kalendáři stovek či tisícovek florbalistů a florbalistek, ale že přesahuje nejen florbalové hranice, ale také hranice nevšední zábavy. Co si budeme povídat, opět to byla jízda se vším všudy a ostatním organizátorům podobných akcí lze vzkázat, že to jde i za současných opatření. Jedním z nich byla kontrola všech účastníků turnaje. Všem je asi jasné, že nikoho podobná omezení nebaví, nicméně organizátoři byli stejně jako v minulém roce striktní a kdo nevyhovoval s předloženými dokumenty, dostal možnost podstoupit test přímo na místě za asistence sličných dam z Českého červeného kříže, pobočky z Valašské Meziříčí. Vše nakonec probíhalo hladce a bezproblémově. Vlastně ještě jeden drobný zádrhel nastal s ubytováním na internátech, kdy nám v tom některé týmy „udělaly malinko hokej“, ale nakonec nikdo nezůstal spát pod mostem, i když počasí by to asi dovolovalo. Ale zpět k tomu hlavnímu, turnaji, který započal v pátek úderem půl desáté hodiny dopolední. Do turnaje se registrovalo necelých sedmdesát týmů, které bojovaly o putovní poháry, medaile, ceny i prize money celkem ve třech kategoriích. Kromě toho letos opět proběhla po dvouleté odmlce i soutěž v nájezdech Penalty contest.

Týmové pojetí, to je základem úspěchu na letních turnajích!!!

 

Nájezdová soutěž vždy s sebou nese časový tlak. Organizátoři pro zúčastněné dvojice hledají skuliny zejména v sobotním programu. Letos jsme měli celkem šestnáct párů ve čtyřech základních skupinách, ze kterých postupovaly dva nejlepší páry do playoff. První kolo vyřazovací části pak určilo semifinalisty, pro které byl vyčleněn čas v rámci nedělního finálového programu. Nejdříve si to rozdala dvojice Martin Zapletálek/Jan Procházka proti Jan Tomášek/David Krejčí. Honza s Dejvem, kteří v turnaji startovali za Flamingos Brno dokázali zvítězit a postoupit do finále, kde se mohli těšit na lepšího z dvojice Július Zlámal/Stanislav Kosek vs. Adam Doušek/Zdeněk Marčon. Nakonec byli lepší Adam se Zdeňkem a před jejich finálovým bojem došlo ještě k souboji o 3. místo. V něm dokázali zvítězit kluci z Mokrých banditů, tedy Martin s Honzou. Finálový souboj se jel na dvě vítězné série, kdy každá série obnášela 5 nájezdů a případnou náhlou smrt. Jednou dokázali zvítězit Honza s Dejvem, jednou Adam se Zdeňkem, v rozhodující sérii Adam se Zdeňkem byli šikovnější a patří jim primát v dovednostní soutěži.

Vítězná dvojice dovednostní soutěže v nájezdech – Penalty contest

 

Jednou ze dvou mužských kategorií na turnaji jsou Muži HOBBY, tedy amatéři, kteří víceméně nestartují v celostátních soutěžích. Pravda, organizátoři v ojedinělých případech výjimky pro hráče, jejichž starty v celostátních soutěžích byly spíše epizodního charakteru, povolili, ale celkově to vliv na výsledky nemělo, neboť amatérští florbalisté se každým rokem zlepšují. A je potěšitelné, že statisticky v této kategorii bývá i největší množství zranění, nicméně letos tomu tak naštěstí nebylo, přestože právě amatéři měli drtivou většinu sezóny florbalový půst. V turnaji se mezi poslední čtyři dostali hned dva zástupci s určitými vazbami na pořádají domácí rožnovský klub, kdy v týmech Reaktors a Warriorsi hned několik hráčů působilo či působí v některém z rožnovských týmů. Semifinále nepřineslo vzájemný souboj, když Reaktors vyzvali předloňské vítěze z Flamingos Brno a nakonec v utkání tahali za kratší konec. O poznání lépe se dařilo týmu Warriorsi, kteří měli mohutnou diváckou podporu a dokázali z ní těžit a přehrát loňské vítěze z týmu Bejvávalo. Zejména spojení bratří Machů s Jirkou Pargáčem bylo pro jihomoravský celek smrtící. Souboj o bronz pak přinesl vyrovnanou bitvu, kterou dokázal v poslední minutě základní hrací doby rozhodnout David Volek a přisoudil tak týmu Reaktors bronzové medaile. Ve finále pak tým Warriorsi úvodní polovinu utkání zvládl s jednobrankovým vedením, ale druhá polovina byla zcela v režii brněnských Flamingos, kteří doslova Novojičíňáky semleli gólovou smrští a udělali z finálového zápasu jednoznačnou záležitost. Mohli tak při svém druhém startu na turnaji znovu zvednou nad hlavu pohár pro vítěze a uvidíme, zda svoji statistiku „co účast, to titul“ potvrdí hned v následujícím ročníku.

Dvojnásobní šampióni kategorie Muži HOBBY – Flamingos Brno

 

Letošní kategorie žen byla poměrně otevřená, podle názvů týmů se nepřihlásil jednoznačný favorit, vítěz by se dal hledat hned mezi polovinou ženských mančaftů. Ve skupině „A“ poměrně jednoznačně vítězily celky Co chceš víc a Citrus Ladies Team. Sobotní ráno pak přineslo vzájemný souboj, který skončil jednoznačně pro prvně jmenovaný celek, ale na všech účastnicích bylo patrné, že páteční turnajová party v City clubu na nich zanechala značný dojem. Druhá skupina byla mnohem zamotanější, kdy zejména nedaleký celek z FBC Hranice se vypnul k parádním výkonům a dokázal ve skupině zdolat i loňské vítězky – Rybářky ze Sona. Ty pak nezvládly ani čtvrtfinále playoff, do bojů medaile tak postoupil s Hranicemi ještě HLK z 3nce. Nestačil však hned v úvodním semifinále na holky z Co chceš víc a mohl se začít připravovat na boj o třetí místo. Druhé semifinále mělo mnohem napínavější zápletku. K vynikajícímu výkonu se vypla zejména Denisa Ratajová, která si odskočila ze švédského Pixba, ale ani její hattrick nakonec nestačil na nadšený výkon Hraničanek. Je třeba podotknout, že ty svou sestavu již před turnajem okořenily o turnajově známá jména, která v nedávných dobách působily v celku Alfasamice, ale to nic nemění na faktu, že favorizovaný celkem Citrusu porazily a mohly se připravovat na finálový duel. Jeho předzvěstí byl souboj o bronz a zklamané Citrusačky nedokázaly čelit HLKu z 3nce, který si vybojoval bronzové medaile. Finálový duel byl koncertem týmu Co chceš víc, který korunoval své vynikající výkony v celém turnaji. Drobnou třešničkou na dortu byly čtyři branky Sáry Seevaldové do sítě Hranic, celkově tým působil svěže, jak na hřišti, tak na tanečním parketu a putovní pohár do příštího ročníku je v těch nejlepších rukou.

Elegantní a vždy usměvavý vítězný tým kategorie ženy – Co chceš víc

 

Nejprestižnější kategorie, muži PRO, bývá každoročně nabitá favorizovanými celky. Když se však podíváme na semifinálové týmy, pak jedině Mokrý banditi jsou týmem, který se dal v této části pavouka očekávat. Střetli se slovenským FRAM Floorball Teamem a svou úlohu favorita utkání nesplnili, když zodpovědná obrana slavila úspěch. Hráči kolem Samuela Kerekeše ubránila jednobrankové vítězství a mohli se radovat z postupu do finálového klání. Jejich soupeř vzešel ze souboje havířovského Čosijak a brněnských Kluků z garáže. Jihomoravané poměrně jednoznačně postupovali turnajem a i v souboji se Slezany se ujali vedení. Ti sice srovnali, ale na následné dvoubrankového odskočení Kluků z garáže reagovat už nedokázali. Zbyl jim tak souboj s Mokrými bandity o třetí místo a byl z toho téměř havířovský souboj, když oba celky mají své jádro v tomto městě. V souboji chudém na branky byli lepší Mokrý banditi a mohli se tak radovat z bronzových medailí. Finálové klání pak mělo očekávaný průběh, když v první polovině Kluci z garáže potvrzovali své kvality a přestávku mezi polovinami si užívali dvoubrankového vedení. Slovenští FRAMáci však zbraně nesložili a když po čtyřech minutách druhé části dokázali snížit na rozdíl jediné branky, vrátili se do utkání s takovou intenzitou, že to byli najednou oni, kdo diktoval tempo zápasu. Nejdříve vyrovnali a za chvilku strhli vedení na svou stranu, přidali ještě jednu branku a dostali Brňáky pod tlak. Ti se pokusili o hru bez gólmana, ale byli potrestáni dalšími brankami. Vítězem Hornet’s cupu 2021 se tak stali slovenští FRAM Floorball Team a utržili tak turnajový primát, neboť za dvanáctiletou historii jsou prvním zahraničním týmem, který dokázal ovládnout některou z kategorií na turnaji.

FRAM Floorball Team – vítěz kategorie Muži PRO

 

Galerie fotek z turnaje v odkazech – pátek, sobota, neděle.